Neki dan u proizvodnji kuća sam slikao ovaj zid s prozorom s polukružnim elementom. Kad razgovaramo o tome možemo li napraviti i takve prozore, mi ponosno kažemo kako je to za nas jedan jednostavan element, ali zanimljivo je kako se to zapravo radi.
U Domprojektu je cijela proizvodnja vezana za 3D-CAD/CAM proces. Znači, kreatori svih drvenih elemenata su projektanti koji u 3D softwareu zadaju brojne operacije koje će kasnije CNC stroj uz nadzor operatera napraviti baš onako kako smo i zamislili. Radi se o zaista moćnom alatu gdje je iznimno pregledan cijeli projekt, vidljiv je svaki detalj oslanjanja pojedinih elemenata krovišta, stropova i zidova, te je moguće na mikrorazini prikazati određene elemente, kao što je npr. stolarija. Sa stolarijom je uvijek veselo, jer se za svaku kuću definiraju neki novi detalji. Tu mogu biti varijacije s roletama, žaluzinama, elektromotorima, kurblom, rolo komarnicima, flise komarnicima, griljama, itd...
Detalj vezan za stolariju se definira i unosi u 3D-CAD/CAM software, pa tako nema mjesta nejasnoćama i greškama. Sve je riješeno, dano u 3D prikazu, moguće je napraviti tlocrte i presjeke kako bi se taj dio dokumentacije predao u proizvodnju, ali ono što je bitno: kad se u softwareu definira oblikovanje drva, vezano za otvore ili bilo koji drugi dio građevine, nema prostora za pogrešku. Stroj će besprijekorno napraviti tesarske obrade, a kasnije preostaje drvo obložiti pločama.
Nacrti iz navedenog softwarea su važni za kvalitetniju pripremu objekata svih razina složenosti, za jednostavniju kontrolu proizvodnje i brzu i preciznu montažu svih elemenata. Iz modela se može vidjeti i količina svih utrošenih materijala i tako kvalitetno napraviti pripremu za proizvodnju i montažu. Kad se model jednom zaključa i pošalje na rezanje na CNC stroj, sve ostalo je automatika. Stroj reže s preciznošću na 1/10 mm. Na sebi ima alate posložene u niz i kako drveni element putuje po traci, tako se pojedini alat po potrebi aktivira. Mogućnosti obrade su bezgranične - uz dobro poznavanje rada stroja i feedback operatera, kontinuirano usavšavamo postojeći program i otvaramo prostor za neke nove zasjeke, čepove, lastine repove i slično.
Baš tako i ovaj polukružni element stroj segmentno obradi vrlo jednostavno, a rezultat je savršen. Kad se sjetim kako je nekad ranije bilo problematično raditi ovakve stvari, obuzme me osjećaj ponosa, jer smo zaista prešli veliki put prema usavršavanju u gradnji drvom. Danas mogu reći da imamo tehnologiju koja parira svim našim zapadnim konkurentima, a po znanju i projektantskim vještinama smo dosta ispred njih.
Imamo jako puno planova za budućnost, u tehnološkom smislu i unaprjeđenju svih faza projektiranja i proizvodnje, tako da nas očekuje uzbudljivo razdoblje.
Polukružni prozori |
Primjedbe
Objavi komentar